Kultura i rozrywka w mieście

W Radomiu znajduje się wiele ciekawych i niezwykle interesujących miejsc, związanych z rozrywką i szeroko pojętą kulturą. 

W mieście można znaleźć liczne obiekty, zarówno prywatne, jak i państwowe, które zapewniają mieszkańcom i odwiedzającym wiele atrakcji. W Radomiu są zlokalizowane liczne muzea.

  • Muzeum im. Jacka Malczewskiego – to państwowa placówka kulturalna, która powstała w latach 20. XX wieku. Zajmuje się odkrywaniem i gromadzeniem dóbr kultury, literatury, historii i przyrody, a także dbaniem o nie. Podzielone jest ta kilka działów merytorycznych, taki jak: historię, przyrodę, archeologię, sztukę nieprofesjonalną i sztukę dawną. Muzeum ma swoje oddziały, na jego terenie znajduje się również biblioteka i odbywają się tam prace, mające na celu konserwację zabytków. 
  • Muzeum Wsi Radomskiej – jest to zabytkowy skansen, który przedstawia architekturę ludową okolic Radomia. W większości są to obiekty drewniane i na terenie skansenu jest ich około 60. Odbywają się tam imprezy, związane z obchodami Bożego Ciała czy Sobótki. 
  • Muzeum Katedralne – powstało w 2015 roku i znajdują się tam historyczne przedmioty, wiążące się z katedrą w Radomiu.
  • Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej  „Elektrownia” – obiekt powstał z inicjatywy Andrzeja Wajdy i gromadzi wiele eksponatów. Znajduje się tam również kino studyjne, w którym można oglądać różne seanse. 
  • Muzeum polskich rowerów – otwarte na początku 2019 roku. Jest niezwykle interesujące, gromadzi bowiem rowery z różnych okresów i przedstawia ich ewolucję i rozwój na przestrzeni 200 lat. Muzeum powstało dzięki inicjatywie obywatelskiej i jego głównym celem było skupienie się nie na historii rowerów w ogóle, ale przede wszystkim na upamiętnieniu historii produkcji rowerów Łucznik na terenie Radomia.
  • Muzeum pamiątek turystycznych PTTK – prowadzi je oddział PTTK w Radomiu i można podziwiać tam zbiory turystyczne.
  • Muzeum Harcerstwa Ziemi Radomskiej – znajdują się tam kolekcje i zbiory należące do drużyn harcerskich na terenie Radomia – stroje, sztandary czy dokumenty..

Bardzo ciekawym wydarzeniem rozrywkowym, które odbywa się w Radomiu jest Radom Air Show.

Impreza odbywa się cyklicznie, kiedyś co roku, a obecnie, ze względów finansowych, co dwa lata. To prezentacja branży lotniczej – pokazy przedsiębiorstw, wystawa sprzętu wojskowego oraz lotnicze pokazy statków powietrznych. Impreza miała swój początek w 1991 roku, a od 2000 roku odbywa się regularnie. Ta niezwykle interesująca impreza pokazuje umiejętności lotnicze wielu grup artystycznych, pokazuje możliwości obecnego lotnictwa i jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z rodziną. To atrakcja ciekawa nie tylko dla mieszkańców Radomia i okolic, przyciąga ona bowiem mieszkańców z różnych części polski. 

W Radomiu nie brakuje również atrakcji dla fanów muzyki czy teatru.

Organizowane są dwa festiwale:

  • Radomski Festiwal Jazzowy – osoby, które lubią muzykę w klimacie pokrewnym do jazzu z pewnością podczas tego wydarzenia bawią się świetnie. To także ciekawa propozycja dla osób, które chcą poszerzyć swoje muzyczne horyzonty i poznać jazz nieco lepiej, ponieważ na festiwalu pojawia się wiele zespołów i gwiazd jazzu. 
  • Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – to festiwal teatralny, który organizowany jest co roku na przełomie października oraz listopada od 1993 roku. 

W Radomiu znajduje się również Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego. W swojej obecnej formie powstał w latach 70. XX wieku. W teatrze znajdują się cztery sceny: duża, kameralna, lalkowa i kotłownia. Teatr bierze oczywiście udział w organizacji Festiwalu Gombrowiczowskiego. 

W mieście działa też Teatr Poszukiwań, gdzie aktorami są przede wszystkim studenci i uczniowie, dzięki czemu zyskują praktykę i mogą poznać działanie teatru od podszewki. Teatr wystawia różne spektakle, w które od początku działalności zaangażowane było ponad 1000 osób. 

Oczywiście w Radomiu są także kina, zarówno sieciowe jak i studyjne. W mieście działa sieć kin Helios, Multikino, a także kino studyjne Elektrownia i kino Resursa Obywatelska, gdzie odbywają się jedynie specjalne pokazy. 

Dla osób, które chcą aktywnie spędzić wolny czas, w Radomiu dostępne są liczne obiekty sportowe. 

W mieście istnieją dwa typowo rozrywkowe parki wodne: Neptun oraz Centrum Słoneczne, a także trzy baseny o charakterze nieco bardziej sportowym.

Miasto dysponuje stadionami rekreacyjnymi, lekkoatletycznymi, boiskami czy halami sportowymi, Na jego terenie znajdują się również liczne siłownie, siłownie polowe czy kluby fitness. Zimą otwierane są dwa lodowiska, na terenie Radomia są też 3 kluby tenisowe, kręgielnia, karting czy kajaki, dostępne na zalewie na Borkach. 

Fani wysokości mogą spróbować swoich sił w parku linowym. Na terenie miasta znajdują się także parki trampolin, akademia robotyki Lego, escape room, strefa przeznaczona do gry w paintball, a także, zyskująca ostatnimi czasy popularność, strefa wirtualnej rzeczywistości. Rozrywki te kierowane są do osób w każdym wieku, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.