Zabytki w mieście

Radom jest mazowieckim miastem, ulokowanym w widłach Wisły i Pilicy, na terenie którego pierwsza osada istniała już w X wieku.
To bardzo stare miasto, w którym ciężko narzekać na nudę bowiem cieszy się bogatą historią i zabytkami wartymi zobaczenia.

Stara Poczta

Poczta Stara zbudowana była na początku XIX wieku i do dzisiaj jest siedzibą placówek pocztowych. Kiedyś na jej terenie mieściła się stacja dyliżansów pocztowych podróżujących z Warszawy do Krakowa, a w czasie okupacji podczas II wojny światowej było to miejsce pracy młodych ludzi działających w ruchu oporu. Donosy, które miały trafić do Gestapo, były systematycznie wykradane przez harcerzy, którzy narażając własne życie ocalili tym sposobem wielu naszych rodaków, a sama ta akcja nosiła kryptonim „P”.

Radomski ratusz

Radomski ratusz przybrał obecną formę w okolicy 1848 roku i zbudowany został w stylu neorenesansowym. Na elewacji znajduje się herb miasta, a na wieży transparentowy zegar. Obecnie znajduje się w nim Archiwum Państwowe.
Data budowy jego pierwotnej formy nie jest znana, ale wiemy, że było to w okolicy XIV wieku. Jego dawne piwnice mieściły niegdyś magazyny i więzienie. W budynku znajdowała się również kasa miejska i sąd oraz sala obrad Rady Miejskiej i arsenał.

Kamienice Gąski i Esterki

Dawno, dawno temu Kazimierz Wielki wzniósł dom dla swojej ukochanej Esterki. Mieści się on pod adresem Rynek 5 i został odbudowany w XVII wieku po najeździe Szwedów oraz ponownie – po zniszczeniach w trakcie II wojny światowej.
Dzisiaj zwiedzicie w tym miejscu Muzeum Sztuki Współczesnej i Oddział Muzeum im. J. Malczewskiego.
Tuż obok, bo pod numerem 4, znajduje się Dom Gąski, wzniesiony przez piekarza i radcę miejskiego Stanisława Gąskę i goszczący samego szwedzkiego Karola Gustawa.

Plac Stare Miasto

Jest on kwintesencją pierwotnego Radomia. Znajdujący się tutaj kościół p.w. św. Wacława został wybudowany w XII wieku. Przeżył austriackie władze, które zamieniły go w magazyn, umieszczone w nim przez rosyjskie władze więzienie, aż do pierwszej, odprawionej w nim po prawie dwustu latach mszy. W tym kościele odnajdziecie elementy nawiązujące jeszcze do czasów piastowskich.

Plac Konstytucji 3 maja

To centralny plac miasta określany kiedyś Cerkiewnym, Saborowym i Zielonym, a w czasach okupacji Placem Adolfa Hitlera. Obecna nazwa została przywrócona w 1988 roku.
Przy placu znajduje się kościół pw. Św. Stanisława, przy którego wejściu znajdują się dwie rzeźby, które przedstawiają św. Wojciecha i św. Stanisława, a przed Kościołem umiejscowiony jest Grób Nieznanego Żołnierza.

Katedra pw. Opieki Najświętszej Marii Panny

Ten obiekt powstał w 1911 roku i jest trójnawową bazyliką z transeptem. Swoim stylem nawiązuje do francuskiego gotyku a wysokie wieże i sam kościół zbudowane zostały z radomskiej cegły. W środku znajduje się m.in. ołtarz w kształcie tryptyku, figurka Matni Bożej wykonana z białego marmuru i figury klęczących aniołów. Znajduje się tu także ołtarz Świętego Kazimierza oraz barokowy obraz przedstawiający jego postać.

Kolegium Pijarów i Klasztor ojców Bernardynów

Kolegium zostało założone w 1684 roku i było połączeniem trzech kamienic i drewnianego kościoła. W późniejszych czasach przeszło znaczną rozbudowę, mieściło między innymi carskie gimnazjum męskie, Dyrekcję Państwowych Kolei a obecnie Muzeum im. Jacka Malczewskiego bogate w liczne obrazy, zdjęcia i dokumenty.

Dawno temu król Kazimierz Jagiellończyk sprowadził do Radomia zakon. Mowa o Zakonie bernardynów, który przybył do miasta w 1456 roku. Chwilę później wybudowano drewniany kościół pod wezwaniem św. Katarzyny a także murowany obiekt zawierający zakrystię, prezbiterium, skarbiec i budynki gospodarcze. Jest to unikatowy obiekt na skalę Europy.
W tym miejscu odbywały się liczne manifestacje patriotyczne oraz nabożeństwa w intencji ojczyzny w latach 1861-1864. Klasztor został zamknięty przez carskie władze i przekształcony w biura i więzienie. Obecnie budynki należą ponownie do Bernardynów. Można obejrzeć tutaj ciekawe rzeźby, stare organy o neobarokowym brzmieniu oraz liczne epitafia zdobiące ściany świątyni.

Muzeum Wsi Radomskiej

Na południowo-zachodnich krańcach miasta możecie zwiedzić powstały w 1977 roku skansen o powierzchni ok 32 ha. W tym miejscu znajduje się ponad 60 obiektów, w większości drewnianej architektury ludowej oraz nowych budynków stylizowanych na dawne obiekty wiejskie.
Zapoznacie się tutaj z kulturą tego obszaru i ciekawą ścieżką przyrodniczą, która obejmuje między innymi mokradła i pomosty oraz ścieżkę widokową.
W znajdującym się tutaj muzeum obejrzycie przedmioty codziennego użytku a dzieci zapoznają się ze zwierzętami gospodarczymi takimi jak kozy czy owce. Na miejscu są organizowane liczne imprezy takie jak Święto Chleba i historyczne inscenizacje. Znajduje się tutaj również pochodząca z XIX wieku stodoła charakterystyczna dla obszarów wielkorusi a nawet kurnik i gołębnik.

Radom to wciąż rozwijające się miasto, które systematycznie wzbogaca listę oferowanych atrakcji. Liczne festiwale i pokazy lotnicze przyciągają coraz więcej turystów. To miejsce na pewno zasługuje na zamieszczenie na weekendowej mapie turystycznej.