Atrakcje w Radomiu

Radom jest miastem znajdującym się we wschodniej części Polski, położony na rzeką Mleczna. Łatwo do niego dojechać z Warszawy, Łodzi czy Krakowa. W tym wypadku może warto wybrać się do Radomia na krótkie wakacje? Tylko co można tam zwiedzać? Sprawdź, jakie atrakcje są dostępne w Radomiu i przekonaj się, że mniejsze miasta mogą być równie interesujące. Miasteczko oferuje mnóstwo lokacji historycznych.

Muzea

W trakcie naszej wycieczki po Radomiu możemy odwiedzić kilka ciekawych muzeów. Jednym z najpopularniejszych jest Muzeum Wsi Radomskiej, który jest skansenem znajdującym się na obrzeżach miastach w malowniczej dolinie Mlecznej. Muzeum ukazuje kulturę i historię miasta z pomocą drewnianej architektury ludowej. Na ogromnym terenie skansenu odbywają się imprezy cykliczne, więc przy wybieraniu terminu zwiedzania warto wziąć to pod uwagę. Można także przespacerować się po ścieżce przyrodniczej, która ciągnie się nad mokradłami i wejść na wieżę widokową. Kolejna atrakcja to Muzeum Sztuki Współczesnej w którym obejrzysz kolekcję ponad 4500 dzieł polskiej sztuki (XX-XXI w.). Muzeum umiejscowione jest w dobrze znanych radomianinom kamienicach, które noszą wdzięczne nazwy: Dom Gąski i Dom Esterki. Dzięki wkładowi Andrzeja Wajdy powstało Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, mające na celu umieszczenie zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej w nowej, większej lokalizacji. Oprócz wystaw stałych i czasowych, znajdziemy tam salę kinową. Warto pamiętać, że zwiedzanie w piątki jest darmowe.

Pomniki i architektura

Radom jest znany z zamiłowania do pomników. W 2018 r. powstało aż 14 rzeźb, które przedstawiają symbole miasta. Wyznaczono szlak turystyczny, którym można podążyć, aby obejrzeć wszystkie z nich. W miasteczku, oprócz owych rzeźb, znajdują się pomniki:

  • Jana Kochanowskiego (ul. S. Żeromskiego),
  • Leopolda Pac-Pomarnackiego (ul. 25 Czerwca),
  • Jacka Malczewskiego (przed Resursą Obywatelską),
  • Matki Bożej Fatimskiej (ul. ks. Piotra Skargi 9),
  • Marii i Lecha Kaczyńskich (zbiegu ulic Żeromskiego i Traugutta).

Ulica Stefana Żeromskiego stanowi świetną atrakcję prezentującą architektoniczne przemiany miasta. Jest idealnym punktem od którego można zacząć spacer po Radomiu. Na Żeromskiego znajdziemy XIX-wieczne kamienice, drukarnię Jana Kantego Trzebińskiego, pałacyk Jana Kierzkowskiego, a także niezliczoną ilość restauracji i sklepów. Idąc wzdłuż tej ulicy dotrzesz na plac Konstytucji 3 Maja, który jest uważany za centrum miasta. Na placu znajdziemy takie architektoniczne atrakcje jak: kościół garnizonowy p.w. św. Stanisława, budynek Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, pałac Karschów i Wickenhagenów. Ciekawą dzielnicą do zwiedzenia jest także Miasto Kazimierzowskie, ponieważ reprezentuje najstarszą część Radomia.

Zabytkowe miejsca

W trakcie wycieczki po miasteczku warto odwiedzić kilka, pięknych zabytkowych lokacji. Aktualnym Urzędem Miasta jest Pałac Sandomierski, który jest charakterystycznym budynkiem dla Radomia. Klasycystyczny pałac przyciąga wzrok niezwykłymi fasadami. Następnym, zabytkowym miejscem jest jeden z najstarszych parków w Polsce, czyli Stary Ogród. Przez park przepływa rzeka Mleczna, która zasila staw usytuowany w południowej części zielonego terenu. W ogrodzie znajduje się pomnik ks. Romana Kotlarza i dąb Jana Pawła II. Kolejnymi atrakcjami, ukazującymi piękno otaczającej nas przyrody, są Park Leśniczówka Park im. Tadeusza Kościuszki, zabytkowe parki miejskie. Oba mają bardzo dużą powierzchnię do spacerowania. W dzielnicy Stare Miasto znajduje się Grodzisko „Piotrówka” – pozostałość grodu obronnego z X w. Niegdyś na jego terenie znajdował się drewniany kościół pw. św. Piotra o którym do dzisiaj krążą legendy. Interesujące mogą okazać się także starodawne cmentarze, m.in.: rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego czy ewangelicko-augsburski.

Inne atrakcje

Oczywiście, jeśli wycieczki historyczne nie są twoją ulubioną aktywnością, to w Radomiu znajdziesz inne opcje rozrywkowe. Szczególnie dla dzieci, atrakcyjny będzie park trampolin, ścianka wspinaczkowa, aquaparki, a w okresie zimowym lodowisko. Z kolei w lecie warto skorzystać z możliwości żeglowania na rzece Radomka. W poszukiwaniu bardziej kulturalnych atrakcji można odwiedzić Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, który od 1993 r. jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Przed wyjazdem rozeznaj się jakie imprezy kulturalne są planowane w danym terminie, aby jak najlepiej dopasować wycieczkę pod własne preferencje. Przykładowo, na wiosnę odbywa się Radomska Wiosna Literacka i Europejska Noc Muzeów, a w miesiącach letnich Dni Radomia oraz Radom Fashion Show. Z kolei jesień w Radomiu prezentuje Święto chleba i Radomski Festiwal Jazzowy. W zimie możesz spędzić biegu mikołajkowym lub miejskiej nocy sylwestrowej.

Radom jest doskonałym miejscem wypadowym do pobliskich atrakcji całego regionu radomskiego. Jeśli uwielbiasz aktywności na świeżym powietrzu, to idealna lokalizacja dla ciebie. Mnogość ścieżek przyrodniczych i szlaków turystycznych sprawia, że Radom jest świetną miejscowością wypoczynkową, szczególnie, gdy chcesz się oderwać od tłoku wielkiego miasta.