Powerbank marzeń

Written by

Jak dobrze wiemy dzisiejsze telefony mają bardzo słabe baterie. Jest to znaczne utrudnienie, gdyż po pewnym okresie od zakupu pozwalają na bardzo krótką pracę w stosunku do ładowania. Przebywając z daleka od domu nie mamy jednak możliwości ciągłego ładowania naszych sprzętów. Może to spowodować nagłe rozładowanie urządzenia w podróży, pracy czy w delegacji co w konsekwencji odetnie nas od świata i utrudni tak ważną dziś łączność ze światem. Jak więc skutecznie uniknąć tych problemów? Rozwiązaniem jest zakup powerbanka.

Jak wybrać powerbank?

Właściwy wybór powerbanka to podstawowa kwestia stojąca na drodze do zapewnienia żywotności telefonu w każdym miejscu i czasie. Mobilna stacja ładowania to patent na tyle ciekawy i potrzebny, że dobrze dobrana pozwala na długą pracę w różnych warunkach. Oczywiście dobór powerbanka zależeć musi od potrzeb. Innego powerbanka wybierze biznesmen stale będący w podróży i potrzebujący silnego, mogącego posłużyć wiele lat powerbanka o dużej mocy, a innego osoba używająca takiej nowinki sporadycznie w razie nagłego rozładowania telefonu.

Każdy powerbank powinien jednak spełniać uniwersalną zasadę. Przede wszystkim jego pojemność nie powinna być mniejsza niż 2500 mAh. Mniejsze nośniki energii to najczęściej urządzenia przestarzałe lub niespełniające norm, należy ich unikać bo nie są w stanie zapewnić nawet jednorazowego pełnego naładowania większości dzisiejszych urządzeń mobilnych. Ładowanie niepełne psuje urządzenie i osłabia jej żywotność – takie ładowanie przynosi więc skutek przeciwny do zamierzonego.

Powerbank – rodzaje

Najpowszechniej wybieranymi do ładowania telefonów są powerbanki o pojemności od 3 do 6 tysięcy mAh. Są one wystarczające do ładowania tabletów czy smartfonów. Nie można jednak zapominać, iż występują na rynku również średnie i większe mobilne stacje ładowania przeznaczone z kolei dla większych urządzeń.

Średnimi stacjami 6- 10 tysięcy mAh naładujemy takie urządzenia jak kamery, aparaty, nawigacje samochodowe czy smartwatche. Największych powerbanków użyjemy do ładowania takich sprzętów jak tablety, iPady oraz mniejsze laptopy i notebooki. Te większe powerbanki często mają pojemność dochodzącą lub przekraczającą 20 000 mAh.

Jak prawidłowo użytkować powerbanki?

Co do prawidłowego użytkowania mobilnych stacji ładowania należy przyswoić kilka zasad pozwalających prawidłowo je użytkować i przedłużyć ich żywotność. Przede wszystkim należy pamiętać o pełnych cyklach ładowania i rozładowywania. Kiedy ładujemy przenośną baterię, powinna ona zostać naładowana „do pełna” aż do osiągnięcia maksimum mocy. Ładowanie częściowe i częste rozłączanie powerbanka ze źródłem prądu powoduje jego psucie się – stopniową utratę wartości użytkowej. Podobnie jest z oddawaniem mocy.

Najlepiej jeśli ładowane urządzenie naładujemy po podłączeniu do pełna, a nie będziemy dokonywać tzw. skoków energetycznych bardzo psujących zarówno samego powerbanka, jak i urządzenie ładowane.

Inną ważną zasadą co do użytkowania powerbanka jest ochrona przed mrozem. Wiele obecnych baterii i mobilnych stacji ładowania są wykonane z substancji litowo jonowej – bardzo wrażliwej na ujemne temperatury. Częste ładowanie telefonu na zewnątrz w zimne dni nie jest dobrym pomysłem. Może zepsuć zarówno urządzenie z którego ładujemy jak i urządzenie ładowane.

Kwestią techniczną, ale równie ważną w użytkowaniu stacji ładowania jest dokładne podłączanie do niej kabelków. Wielu ludzi przez nierozwagę podłącza je częściowo, co skutkuje przerwami w dostawach energii, a czasem szybkim psuciem się powerbanków.

Sprawdź: http://jak-wybrac.pl/jak-wybrac-powerbank/

Article Categories:
Elektronika

Comments are closed.